GYMNOSPERMAE II.

Familyası          : Pinaceae
Latincesi           : Pinus nigra Arnold.
Türkçesi           : Karaçam
İngilizcesi         : Black Pine

Botanik özellikleri: 30 (50)m’ ye dek boylanabilen, çok boylu, herdem yeşil bir çam türüdür. Dallar yatay yönde çıkar ve kalındır. Tepe ise yaşlandıkça genişler ve dağınık bir görünüş alır. Kabuk koyu, kalın ve derin çatlaklıdır. Tomurcuklar iri, 1-1,5cm, sivri uçlu ve bol reçinelidir. İğne yapraklar 9–16cm, koyu cilalı yeşil, sert ve batıcı uçludur. Sürgün uçlarında çevrel dizilerek, sanki çanak gibi bir boşluk oluşturur. İğne yapraklar, kısa sürgünlerde ikilidir. Kozalak 5–8cm, simetrik ve sapsızdır. Kozalağın apofizi çıkık, göbek koyu renkli, çoğu kez göbek ortasında ince ve batıcı bir diken şeklinde mukrosu vardır.

Kullanım olanakları: Karaçam daha çok bir sanayi ağacıdır. Odunu, kerestecilik, inşaat, çatı, lambri, döşeme ve doğrama sanayilerinde kullanılır. Ayrıca park ve bahçelerde koyu yeşil canlı yaprakları ile soliter ya da alle ağacı olarak kullanılır. Ayrıca son yıllarda kent ormancılığında sıkça kullanılan bir türdür. Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon hektar bir orman alanı vardır.

Yayılışı: Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa, Batı Asya.

                                                 

 

Familyası          : Pinaceae
Latincesi           : Pinus pinaster Aiton
Türkçesi           : Sahil Çamı
İngilizcesi         : Maritime Pine

Botanik özellikleri: 30m boylarında, dağınık ve düzensiz görünümlü bir çam türüdür. Tomurcuklar iri, iğ şeklindedir. İğne yapraklar ikili, 10-20cm uzunluğunda, sert ve batıcı uçludur. Kozalak 9–18cm, açık kahverengi, cilalı görünüşlü, hafif çarpıktır ve kozalakların birkaçı bir arada bulunur. Kozalak pulları apofiz şeklinde çıkıntı yapmıştır. Apofizin göbek kısmı çıkık ve batıcıdır.

Kullanım olanakları: Odunundan selüloz ve kağıt yapımında yararlanılır. Ayrıca kumul alanların ağaçlandırılmasına çok uygundur ve tuza dayanıklıdır. Park ve bahçelerde daha çok hızlı büyüdüğü için tercih edilse de, görsel olarak önerilen bir süs bitkisi değildir.

Yayılışı: Batı Akdeniz bitkisi olup, Portekiz ve Fransa’dan başlar, Yunanistan’a kadar uzanır. Türkiye’de doğal değildir.

 

 

 

Familyası         : Pinaceae
Latincesi          : Pinus pinea L.
Türkçesi           : Fıstık Çamı
İngilizcesi         : Stone or Umbrella Pine

Botanik özellikleri: 20–25m boylarında, genç yaşlarda yuvarlak ve düzenli, yaşlanınca şemsiye gibi bir habitusa sahiptir. İğne yapraklar kısa sürgün üzerinde ikişer adet, 10–20cm uzunluğunda, parlak yeşil, batıcı ve sivri uçludur. Kozalak 8–12cm, fıçı gibi, odunsu yapıdadır ve yaklaşık 3 yılda olgunlaşır.

Kullanım olanakları: Fıstık çamının odunundan çok, fıstık adı verilen tohumundan yararlanılır. Tohum iri,1,5–2cm, tohum kanadı körelmiştir. Tohumun integümenti taş gibi sert olduğundan İngilizce adını bu özelliğinden almıştır. Fıstık çamı aynı zamanda çok aranan bir peyzaj bitkisidir. Akdeniz peyzajının simgelerinden biridir. Düzgün habituslu, yaşlanınca şemsiye gibi form alan yapısı ile dikkat çeker.

Yayılışı: Türkiye’de en geniş yayılışını yapar. Batı Anadolu’da Bergama, Kozak, Aydın, İzmir ve Muğla’da yayılır. Ayrıca Portekiz’den başlayıp, doğuda Suriye’ye kadar uzanır. Bir Batı Akdeniz bitkisidir.

   

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Calocedrus decurrens (Torr.) Florin
Türkçesi           : Kaliforniya Su Sediri
İngilizcesi         : Incense Cedar

Botanik özellikleri: 20-50m boylarında, sütun şeklinde, herdem yeşil bir ağaçtır. Kabuk, kırmızı kahverengi ya da tarçın rengindedir. Sürgünlerin her iki yüzü aynı renkte, çok basık, pul yaprakların uçları sivri ve batıcıdır. Sürgünleri karakteristik çift çatallanma yapar. Kozalak açık kırmızı kahverengi, 1,8-2,5cm ve 4–6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Ülkesi olan Kaliforniya’da orman ağacı olarak özellikle kurşun kalem sanayinde kullanılır. Ayrıca odununun kokusu güve ve benzeri böcekleri uzaklaştırdığından, sandık ve dolap yapımında tercih edilir. Ülkesi dışında da değerli bir peyzaj bitkisidir. Rüzgar perdesi ve soliter olarak kullanılır.

Yayılışı: Kuzey Amerika’da Kaliforniya’nın Sierra Newada dağı ile Oregon’da Cascade dağlarında, özellikle vadi içlerinde yetişir.

Calocedrusdecu

  

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Calocedrus decurrens (Torr.) Florin“Aureovariegata”
Türkçesi           : Alacalı Kaliforniya Su Sediri
İngilizcesi         : Incense Cedar with Variegated Leaf

Botanik özellikleri: 15-20m boylarında, sütun şeklinde, herdem yeşil bir ağaçtır. Kabuk kırmızı kahverengi ya da tarçın rengindedir. Sürgünlerin her iki yüzü aynı renkte, çok basık, pul yaprakların uçları sivri ve batıcıdır. Sürgünleri karakteristik çift çatallanma yapar. Bu kültür formunda kimi sürgün ve yapraklar ana türden farklı olarak altın sarısı rengindedir. Kozalak açık kırmızı kahverengi, 1,8–2,5cm ve 4–6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Parlak altın sarısı renkteki kimi yaprak ve sürgünleri ile çok değerli bir peyzaj bitkisidir. Rüzgar perdesi ve soliter olarak kullanılır.

Yayılışı: Ana tür olan Calocedrus decurrens Kuzey Amerika’da Kaliforniya’nın Sierra Newada dağı ile Oregon’da Cascade dağlarında, özellikle vadi içlerinde yetişir.

           

 

   

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Platycladus orientalis Endl.
Türkçesi           : Doğu Mazısı
İngilizcesi         : Oriental Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 5–10m boyunda, sık dallı, oval ve konik tepeli boylu çalı ya da küçük bir ağaçtır. Yan sürgünler basıktır. Kabuk kırmızımsı kahverengi, ince kağıt gibi pullara ayrılır ve soyulur. Yaprak pul şeklinde olup, çok sıralı sarmal dizili, pul yapraklarının üzerinde ki yağ bezeleri bir çizgi şeklinde, çukur içindedir. Kozalak 1–1,5cm çapında, önce etli mavi dumanlı sonra kahverengiye döner. Kozalak pullarının dışında geriye doğru kıvrık mahmuzları vardır. Olgun kozalağın pulları odunlaşır. Kozalak 6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Doğu mazısı genellikle sık aranan bir park ve peyzaj bitkisidir. Kirli havaya ve ekstrem iklim koşullarına kolayca uyum sağlar. Park ve bahçelerde tekli ve gruplar halinde kullanılır, özellikle canlı çit oluşumuna çok uygundur. Makaslanarak istenilen şekil verilebilir.

Yayılışı: Doğu Asya ülkeleri.

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Platycladus orientalis Endl. “Aurea”
Türkçesi           : Altuni Doğu Mazısı
İngilizcesi         : Oriental Golden Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 3-5m metre boyunda, sık dallı herdem yeşil bir çalıdır. Pul yapraklar ilkbaharda altın sarısı renginde, sonra sarımsı yeşildir. Pul yapraklarının üzerinde yağ bezeleri bir çizgi şeklinde çukur içindedir. Kozalak 1–1,5cm çapında, önce etli mavi dumanlı sonra kahverengiye döner. Kozalak pulları odunlaşır. Kozalak 6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Altuni doğu mazısı ise düzgün habitusu ve altuni pul yaprakları ile en gözde peyzaj bitkilerinden biridir. Canlı çitte ve soliter olarak kullanılır. Kirli hava ve ekstrem iklim koşullarına kolayca uyum sağlar.

Yayılışı: Ana tür olan Platycladus orientalis’in doğal yayılış alanı Doğu Asya ülkeleridir.

 

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Platycladus orientalis Endl. “Globosa”
Türkçesi           : Top Doğu Mazısı
İngilizcesi         : Globose Oriental Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 2–3m boyunda, sık dallı oval ve küremsi bir çalı olup, yan sürgünler basıktır. Kabuk kırmızımsı kahverengi, ince kağıt gibi pullara ayrılır ve soyulur. Yaprak pul şeklinde, canlı yeşil renkli olup, çok sıralı sarmal dizili, pul yapraklarının üzerinde yağ bezeleri bir çizgi şeklinde çukur içindedir. Kozalak 1–1,5cm çapında, önce etli mavi dumanlı sonra kahverengiye döner. Kozalak pullarının dışında geriye doğru kıvrık mahmuzları vardır. Olgun kozalağın pulları odunlaşır. Kozalak 6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Park ve bahçelerde soliter ve gruplar halinde kullanılır. Makaslanarak istenilen şekil verilebilir.

Yayılışı: Ana tür olan Platycladus orientalis Doğu Asya ülkelerinde yetişir.

DSC04416

 

   

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Platycladus orientalis Endl. “Globosa Aurea”
Türkçesi           : Altuni Top Doğu Mazısı
İngilizcesi         : Golden Globose Oriental Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 2–3m boyunda, sık dallı oval ve küremsi bir çalı olup, yan sürgünler basıktır. Kabuk kırmızımsı kahverengi, ince kağıt gibi pullara ayrılır ve soyulur. Yaprak pul şeklinde, belirgin sarımsı yeşil renkli olup, çok sıralı sarmal dizili, pul yapraklarının üzerinde yağ bezeleri bir çizgi şeklinde çukur içindedir. Kozalak 1–1,5cm çapında, önce etli mavi dumanlı sonra kahverengiye döner. Kozalak pullarının dışında geriye doğru kıvrık mahmuzları vardır. Olgun kozalağın pulları odunlaşır. Kozalak 6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Park ve bahçelerde soliter ve gruplar halinde kullanılır. Makaslanarak istenilen şekil verilebilir.

Yayılışı: Ana tür olan Platycladus orientalis Doğu Asya ülkelerinde yetişir.

DSC04438

 

 

 

 

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Platycladus orientalis Endl. “Pyramidalis Aurea”
Türkçesi           : Altuni Piramit Doğu Mazısı
İngilizcesi         : Oriental Golden Pyramidal Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 5-6m boyunda, sık dallı, herdem yeşil kısa boylu bir ağaçtır. Piramit şeklinde düzgün bir formu vardır. Dallar gövdeye paralel, tepeye doğru yönelmiştir. İlkbaharda altın sarısı olan rengi, kış aylarında kahverengi kırmızıya döner. Pul yapraklarının üzerinde yağ bezeleri bir çizgi şeklinde çukur içerisindedir. Kozalak 1–1,5cm çapında, önce etli mavi dumanlı, sonra kahverengiye döner. Kozalak pulları odunlaşır. Kozalak 6 puldan oluşur.

Kullanım olanakları: Altuni Piramit Doğu Mazısı park ve peyzaj alanında çok aranan görsel ve estetik bir süs bitkisi olup, özellikle vurgu elemanı ve soliter olarak kullanılır. Kirli havaya ve ekstrem iklim koşullarına kolayca uyum sağlar.

Yayılışı: Ana tür olan Platycladus orientalis’in doğal yayılış alanı doğu Asya ülkeleridir.

56  

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Thuja occidentalis L.
Türkçesi           : Batı Mazısı
İngilizcesi         : Western Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 15-20m’ye dek boylanabilen, kalın ve geniş destekli bir kök boğazı olan, kısa dallı, çoğu kez birkaç gövdeli bir mazı türüdür. Genç sürgünler basık, yapraklar pulsudur ve pul yapraklarının sırtlarında küresel yağ bezeleri bulunur. Bir cinsli bir evciklidir. Erkek çiçekler, terminal olarak sürgünlerin uçlarında oluşur. Dişilerde yan sürgünlerin uçlarında, yuvarlak küremsi kurullar halinde, olgun kozalak ortalama 1cm çapında, 8–10 puldan oluşmaktadır.

Kullanım olanakları: Park ve bahçelerde çok kullanılan bir süs bitkisidir. Soliter, gruplar halinde ve çit bitkisi olarak kullanılır. Makaslanabilir.

Yayılışı: Kuzey Amerika ve Kanada.

 thuja occidentalis

 

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Thuja occidentalis L. “Aurea”
Türkçesi           : Altuni Batı Mazısı
İngilizcesi         : Western Golden Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: En çok 5-10m boyunda, piramit tepeli, çoğu kez birkaç gövdeli bir mazıdır. Kabuk ince, kırmızımsı kahverengi, genç sürgünler yassı, pul yapraklar yeşil ve sarımsı yeşil renktedir, pul yaprakların üst yüzlerinde küremsi yağ bezeleri vardır. Kozalak küçük, en çok 1cm çapında, 8–10 puldan oluşur ve bir yılda olgunlaşır.

Kullanım olanakları: Girişleri vurgulayan, soliter olarakta kullanılan, altın sarısı rengi ile çok aranan bir peyzaj bitkisidir.

Yayılışı: Ana tür olan Thuja occidentalis L. Kuzey Amerika ve Kanada’da yayılır.

     Thuja occidentalis aurea

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Thuja occidentalis  “Globosa”
Türkçesi           : Top Batı Mazısı
İngilizcesi         : Western Globose Arbor-Vitae

Botanik özellikleri:  1m’ye dek boylanabilen, küremsi yapıda, herdem yeşil odunsu bir bitkidir. Genç sürgünler basık, yapraklar pulsu, pul yapraklarının sırtlarında küresel yağ bezeleri bulunur. Bir cinsli bir evciklidir. Erkek çiçekler, terminal olarak sürgünlerin uçlarında oluşur. Dişiler de yan sürgünlerin uçlarında, yuvarlak küremsi kurullar halinde, olgun kozalak, ortalama 1cm çapında, 8–10 puldan oluşmaktadır.

Kullanım olanakları: Park ve bahçelerde bodur küremsi formu ile sık kullanılan bir süs bitkisidir. Çoğunlukla kaya ve taş bahçelerinde, çim alanlarda soliter olarak kullanılır.

Yayılışı: Ana tür olan Thuja occidentalis KuzeyAmerika ve Kanada’da yayılır.

thuja_occ_globosa2

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Thuja occidentalis L. “Pyramidalis Aurea”
Türkçesi           : Altuni Piramit Batı Mazısı
İngilizcesi         : Golden Pyramidal Western Arbor-Vitae

Botanik özellikleri: 3-5m boylarında, düzgün ve piramit tepeli, altın sarısı yapraklı, herdem yeşil boylu bir çalıdır. Genç sürgünleri yassı ve basık, yaprakları pulsu, kimi yaprakların sırtlarında küremsi yağ bezesi bulunur. Yapraklar çoğunlukla sarı ya da altın sarısı rengindedir. Olgun kozalak 1cm çapında, 8–10 puldan oluşmaktadır.

Kullanım olanakları: Gerek altın sarısı yaprakları, gerekse piramidal düzgün habitusu ile gözde bir süs bitkisidir. Tekli, küçük gruplar halinde ya da vurgu elemanı olarak kullanılır.

Yayılışı: Ana tür olan Thuja occidentalis Kuzey Amerika ve Kanada’da yayılır.

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus arizonica Grene
Türkçesi           : Arizona Servisi
İngilizcesi         : Arizona Cypress

Botanik özellikleri: 10–15m bazen de 25m boylarında, herdem yeşil bir ağaçtır. Dallar gövdeden yatay şekilde çıkar. Sürgünleri 4 köşeli, pul yapraklar az çok mavimsi yeşildir. Kozalak 2–2,5cm, 6–8 puldan oluşur. 2 yılda olgunlaşır ve üzeri mavi dumanlıdır.

Kullanım olanakları: Odunundan inşaat alanı özellikle de su altı inşaatlarında yararlanılır. Aynı zamanda kurak kesimlerin yeniden ormanlaştırılmalarında başarı ile kullanılır. İklim koşullarına son derece dayanıklı olup, çok değerli park ve süs bitkidir. Zehirli gazlardan da çok az etkilenir.

Yayılışı: Kuzey Amerika’nın en geniş yayılışına sahip servisidir. Teksas’tan başlayarak, Güney Arizona ve Güney Kaliforniya’ya değin uzanır.

Cupressusarizo

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus arizonica Grene “Fastigiata”
Türkçesi           : Sütun Arizona Servisi
İngilizcesi         : Fastigiated Arizona Cypress

Botanik özellikleri: 10–15m boylarında, herdem yeşil, düzgün konik ve sütunumsu bir formdur. Dallar gövdeden yukarıya yönelik çıkmaktadır. Sürgünleri 4 köşeli, pul yapraklar belirgin çelik mavisi rengindedir. Kozalak 2–2,5cm’dir ve 6–8 puldan oluşur. 2 yılda olgunlaşır ve üzeri mavi dumanlıdır.

Kullanım olanakları: Narin konik habitusu ve metalik mavi rengi ile çok kullanışlı bir süs bitkisidir. Çoğunlukla soliter, bazen de rüzgar perdesi amacı ile kullanılır. İklim ve toprak istekleri az olup, zehirli gazlara da dayanıklıdır.

Yayılışı: Ana tür olan Cupressus arizonica Kuzey Amerika’da yayılır.

 

   

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus arizonica Grene “Glauca”
Türkçesi           : Mavi Arizona Servisi
İngilizcesi         : Glaucous Arizona Cypress

Botanik özellikleri: 10-15m boyunda, mavimsi gümüşi renkli pul yaprakları ve belirgin köşeli sürgünleri vardır. Kozalak 2–2,5cm çapında, üzeri mavi dumanlıdır. 6–8 puldan oluşur, iki yılda olgunlaşır.

Kullanım olanakları: Arizona servisinin bu formu en gözde peyzaj ögesidir. Toprak ve iklim istekleri azdır, mavi renkli piramidal habitüsü ile park ve bahçelerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Yayılışı: Ana tür olan Cupressus arizonica Kuzey Amerika’da yayılır.

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus macrocarpa Hartw. “Goldcrest”
Türkçesi           : Limoni Servi
İngilizcesi         : Monterey Cypress

Botanik özellikleri: 10m’ye dek boylanabilen, piramit görünüşlü, geniş ve yaygın dallı herdem yeşil, küçük bir ağaçtır. Kabuk, koyu kırmızımsı renkli ve pulsu çatlaklıdır. Dallar yana ve yukarıya yöneliktir. Pulsu yapraklar belirgin altın sarısı renginde, hoş kokulu, sıralar halinde dizilmişlerdir. Kozalak küremsi, 2,5–3,8cm olup, 4–6 çift puldan oluşur. Kozalak önce yeşil, sonra parlak kahverengi, üzeri morumsu dumanlıdır.

Kullanım olanakları: Altın sarısı yaprakları ile dekoratif bir park ve bahçe bitkisidir. Soliter, küçük gruplar, canlı çit bitkisi ve vurgu elemanı olarak kullanılır. Hızlı büyür ve makaslanarak şekil verilebilir.  Ancak sığ köklü olduğundan kuvvetli rüzgarlardan olumsuz etkilenir.

Yayılışı: Ana tür olan Cupressus macrocarpa Kuzey Amerika’nın Pasifik sahillerinde sınırlı ve dar bir yayılış göstermektedir.

     

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus macrocarpa Hartw. “Aurea”
Türkçesi           : Altuni Limoni Servi
İngilizcesi         : Golden Monterey Cypress

Botanik özellikleri: 15m’ye dek boylanabilen, konik formlu, altın sarısı yapraklı bir bitkidir. Kabuk, koyu kırmızımsı renkli ve pulsu çatlaklıdır. Dallar yana yönelmiştir. Tepe sürgünü dik durur. Pulsu yapraklar bir kısmı altın sarısı renginde, hoş kokulu, sıralar halinde dizilmişlerdir. Kozalak küremsi, 2,5–3,8cm olup, 4–6 çift puldan oluşur. Kozalak önce yeşil, sonra parlak kahverengi ve üzeri morumsu dumanlıdır.

Kullanım olanakları: Altın sarısı yaprakları ve konik habitusu ile çekici bir park ve bahçe bitkisidir. Soliter, küçük gruplar ve hatta canlı çit bitkisi olarakta kullanılabilir. Hızlı büyür ve makaslanarak şekil verilebilir. Ancak sığ köklü olduğundan kuvvetli rüzgarlardan olumsuz etkilenir.

Yayılışı: Ana tür olan Cupressus macrocarpa Kuzey Amerika’da sınırlı bir yayılış gösterir.

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus sempervirens L.
Türkçesi           : İtalyan Servisi, Adi Servi
İngilizcesi         : Italian Cypress

Botanik özellikleri: 20-30m boylarında, sütun şeklinde ya da yatay dallı, ince ve çatlaklı, kabuklu, gövdesi aniden incelen, herdem yeşil bir ağaçtır. Pul yapraklar, sürgünlere karşılıklı dizili, ortalarında yarık içinde bir yağ bezesi bulunur. Sürgünleri belirgin dört köşelidir. Kozalak 2–3cm çapında, 8-14 puldan oluşur. İki yılda olgunlaşan kozalağın arka yüzünde sivri ve batıcı bir mahmuz vardır. Her bir karpel 8-20 adet tohum taşır. Türkiye’de Cupressus sempervirens var. pyramidalis ve C. sempervirens var. horizontalis adlı iki varyetesi doğal olarak yetişir.

Kullanım olanakları: Odununun sarı renkli diri odunu ve koyu renkli özodunu kolaylıkla birbirinden ayrılır. Sert ve dayanıklı olup, güzel kokuludur. Halk arasında ünlü güve giremez diye tanımlanan çeyiz sandığı yapımında ve sualtı inşaatında kullanılır. Rüzgar perdesi olarak uygun olmasına karşın, sığ köklü oluşu nedeni ile fırtınalara karşı çok dayanıklı değildir.

Yayılışı: Türkiye, İtalya, Yunanistan.

C:\Users\CEMİL ATALAY\Desktop\KİTAP RESİMLERİ\sempervirens horizantalis.JPG

 

 

Familyası          : Cupressaceae
Latincesi           : Cupressus sempervirens L. var. horizontalis ( Mill.) Gord.
Türkçesi           : Dallı İtalyan Servisi, Dallı Adi Servi
İngilizcesi         : Italian Cypress With Horizontally Branched

Botanik özellikleri: 20-30m boylarında, yatay dallı, geniş piramit tepeli bir taksondur. Pul yapraklar sürgünlere karşılıklı olarak dizilmiştir. Sürgünleri dört köşelidir. Kozalaklar 2–3cm çapında, iki yılda olgunlaşır ve önce yeşilimsi, sonra grimsi kahverengiye döner.

Kullanım olanakları: Geniş tepe yapıları rüzgar perdesi olarak uygun olmasına karşın, sığ köklü oluşu nedeni ile fırtınalara karşı çok dayanıklı değildir.

Yayılışı: Türkiye’de az da olsa doğal ormanları vardır. Özellikle Antalya-Manavgat yöresinde bulunur. Ayrıca İtalya, Yunanistan, Kıbrıs ve Girit’te yayılır. 

   
C:\Users\CEMİL ATALAY\Desktop\KİTAP RESİMLERİ\sempervirens horizantalis.JPG       C:\Users\CEMİL ATALAY\Pictures\KİTAP RESİMLER\cupresus sempervirens.jpg